Central States Anthropological Society 2008 conference
Adam's Mark Hotel, Indianapolis, Indiana
March 27-29

PROGRAM

 

Thursday, March 27

12:00 – 5:00  Registration and James McLeod Memorial Reprint Exchange

[1-01] 1:00 – 3:00  Barriers, Borders, and Bridges:  Linguistic Reflections in Statehood, Community, and Self, Part I [O]. 
Organizer and chair:  Susan Shepherd (Indiana-Purdue U at Indianapolis)  Fortune Square A)

[1-02] 1:00 – 2:45  Museums [O]. 
Organizer and chair:  Elise Edwards (Butler U)  Fortune Square B

[1-03] 1:00 – 2:45  Levantine Archaeology and History [V]. 
Chair:  Oystein LaBianca (Andrews U) Fortune Square C

[1-04] 1:00 – 3:00  Interdisciplinarity and Anthropology:  The Student-Designed Major and Its Outcomes [O]. 
Organizer and chair:  Catherine A. Shoupe (Saint Mary’s C)  (Fortune Square D

[1-05] 3:00 – 5:00  Studies in Material Culture [O]. 
Organizer and chair:  Teri Klassen (Indiana U)  Golden Ballroom 1

[1-06] 3:00 – 4:45  Social Ecologies, the Natural Environment, and Mental Landscapes [O]. 
Organizer and chair:  Nobuko Adachi (Illinois State U)  Fortune Square C

[1-07] 3:15 – 5:00  Barriers, Borders, and Bridges: Linguistic Reflections on Statehood, Community, and Self, Part II [O]. 
Organizer and chair:  Susan C. Shepherd (Indiana-Purdue U at Indianapolis)  Fortune Square A

5:00 – 9:00  Outing to Indianapolis Museum of Art.  Permanent exhibits of European, South Pacific and African Art;  special exhibits;  Lilly House;  dining at Puck’s (a Wolfgang Puck restaurant) or the IMA cafe.  Transportation provided.  Meet in Main Lobby.

7:00 – 10:00  CSAS Executive Board Meeting.  Directors Row 3

 

Friday, March 28

8:00 – 4:30  Registration and James McLeod Memorial Reprint Exchange

[2-01]   8:30 – 10:15  Archaeology on Cyprus: Recent Work of the Athienou Archaeological project [O]. 
Organizer and chair:  P. Nick Kardulias (C of Wooster) Fortune Square B

[2-02] 8:30 – 12:00  American Indian Activism in the Sixties [O]. 
Organizer and chair:  Anne Terry Straus (U of Chicago)  Fortune Square C

[2-03] 9:00 – 11:30  Issues of Self-Awareness and Identity [V]. 
Chair:  Myrdene Anderson (Purdue U)  Fortune Square A

[2-04] 9:00 – 11:45  Art, Cultural Heritage, and Tourism [V]. 
Chair:  William Wedenoja (Missouri State U)  Fortune Square D

[2-05] 9:00 – 11:30  Creation and Maintenance of the State:  Sovereignty, Power, Development, and Institutions [V]. 
Chair:  Margaret Buckner (Missouri State U)  Golden Ballroom 1

[2-06] 9:00 – 11:30  Urban Landscapes, Gender, and Everyday Life [V].  
Chair:  Bill Guinee (Westminster C)  Golden Ballroom 2

[2-07] 10:45 – 12:15  Teaching Introduction to Cultural Anthropology: A Workshop for New Faculty and Graduate Students [W]
Organizers: Evelyn Dean
and Kate Costello (Indiana U) Fortune Square B

- Lunch Break -

[2-08] 12:45 - 2:30  Post-Socialist States, Society, and Culture [V]. 
Chair:  Richard Feinberg (Kent State U)  Fortune Square A

[2-09] 1:00 - 2:30  Recent Research in Biological/Physical Anthropology and Archaeology[V]. 
Chair:  Robert Ulin (Western Michigan U)  Golden Ballroom 2

[2-10] 1:00 – 3:00  Wars, Occupations, and Aftermaths: Explorations in the Anthropology of Conflict and Peace [O]. 
Organizer and chair:  Jennie E. Burnet (U of Louisville)  Fortune Square B

[2-11] 1:00 – 3:00  Language, Music, and Identity [V]. 
Chair:  MaryCarol Hopkins (Northern Kentucky U)  Global Ballroom 1

[2-12] 1:15 – 3:45  Contemporary Native American Scholarship [O]
Organizer and chair:  Jonathon A. MeDrano (U of Chicago)  Fortune Square C

[2-13] 1:15 – 3:45  Negotiating Identity in Local Contexts and a Globalized World [V]. 
Chair:  Stephanie Kane (Indiana U)  Fortune Square D

[2-14] 2:45 – 4:15  Cycles and Systems: Exploring the Long-Term Patterns of Human Development since the Pleistocene [O]. 
Organizer and chair:  P. Nick Kardulias (C of Wooster)  Golden Ballroom 2

[2-15] 2:45 – 4:20  Mediated Disconnections, Embodied Disconnections [O]
Organizer: Ilana Gershon (Indiana U) Fortune Square A

[2-16]   3:15 – 4:15  External Program Reviews: A Discussion  [W]. 
Chair:  Martin Ottenheimer   (Kansas State U)  Fortune Square B

4:30   Distinguished Lecture by M. Nazif Shahrani (Indiana University) Chair, Department of Near eastern Languages and Cultures; and Professor, Department of Anthropology, “Nation-States, Identity Politics, Wars and Crises of Governance in Southwest Asia”  Golden Ballroom 4-5
Following the distinguished lecture:   Reception featuring Middle Eastern food and cash bar  Golden Ballroom 4-5

 

Saturday, March 29

8:00 – 3:00  Registration and James McLeod Memorial Reprint Exchange

[3-01] 8:30 – 11:45  Archaeology as Anthropology: Culture and the Interpretation of the Past [O].
Organizer and chair:  P. Nick Kardulias (C of Wooster)  Fortune Square A

[3-02] 8:30 – 12:00  Perspectives on American Indian Anthropology at Indiana University [O].
Organizer:  Kellie Hogue (Indiana U). Chair:  Raymond J. DeMallie (Indiana U)  Fortune Square B

[3-03] 9:00 – 11:45  Fertility, Morbidity, and Health Care in Cultural Context [V]. 
Chair:  Janet Dunn (U of Michigan-Dearborn)  Fortune Square D

[3-04] 9:00 – 10:45  Diaspora Populations, Political Identity, and Myth: Immigrants, Migrants, and Superheroes [V]. 
Chair:  Willie L. McKether (U of Toledo)  Golden Ballroom 1

[3-05] 9:00 – 11:45  Anthropological Studies of Religious Behavior and Religious Worlds [V]. 
Chair:  Patric Giesler (Gustavus Adolphus C)  Fortune Square C

12:00 – 12:45 Ticketed Lunch  Quincy
12:45 – 1:30 CSAS Annual Business Meeting – Open to all Attendees  Quincy

[3-07] 1:45 – 3:45  Tibetan Encounters [O]. 
Organizer and chair:  Deborah Akers (Miami U)  Fortune Square A

Milton, Valerie (Miami U) Tibetan Medicine an its Philosophical Underpinnings

Slife, Charles (Miami U) Fifty Years in Exile: Coping with Cross-Cultural Problems as Refugees

Spicer, Angie (Miami U) Dharma in America: Tibetan Perceptions of Tibetan Buddhism in America

Sidky, H. (Miami U) Are Tibetan Oracles Shamans?

[3-08] 1:45 – 3:45  Learning Lithics:  A Case Study from Neolithic Jordan [O].
Organizers: Jennifer Ahern and Jane Peterson (Marquette U).  Chair:  Daniel Koska (Marquette U)  Fortune Square D

[3-09] 1:45 – 3:45  Assimilation, Acculturation, and the Effects of Globalization [O].
Organizer and chair:  James Stanlaw (Illinois State U) Fortune Square B

[3-10] 1:45 – 4:00  Reassessing Anthropology Methods, Evidence, and Theory [V]. 
Chair:  James Dow  (Oakland U)  Fortune Square C

[3-11] 1:45 – 3:30  Participant Spectatorship?  Thoughts on the Relationship between Participating and Spectating [O].
Organizers: Linda Horwitz and Holly Swyers (Lake Forest C).  Chair:  Holly Swyers (Lake Forest C)  Golden Ballroom 1

[3-12] 1:45 – 3:00  Identity and Transitions: Changing Categories [O]. 
Organizer and chair:  Lorë Phillips (U of Minnesota) Golden Ballroom 2

4:00 – 9:30   Reception at Butler University and city visit.  Reception at Butler University, followed by brief tour of downtown and dinner stop at restaurants on Massachusetts Ave.  Transportation provided.