CSAS 2011 – Iowa City, April 7-9, 2011

Preliminary Program -- Updated March 21, 2011

individual paper abstracts

organized session abstracts

THURSDAY, APRIL 7

1:30 - 3:30  [1-1]  Sonic Anthropology:  Research in the Anthropology of Music and Sound
Organizer and Chair:  Amber R. Clifford-Napoleone (University of Central Missouri)
1.  Angela Glaros (Eatern Illinois University), Female Chanter in a Male Space: Gender, Knowledge and Authority in Liturgical Music on Skyros
2.  Alexander Markovic (University of Illinois- Chicago), ‘Born To Be Musical’: Romani Identity and Musical Performance in Vranje, Serbia.”
3.  Amber R. Clifford Napoleone (University of Central Missouri), Queering Heavy Metal:  An Ethnographic Examination of Fans and Spaces
4.  William O. Beeman (University of Minnesota), discussant

1:30 - 3:30  [1-2]  Team-Centered Anthropology in the VA
Organizer:  Sarah Ono and Samantha Solimeo (Iowa City VA Medical Center)
Chair:  Sarah Ono
1.  Sarah Ono (Iowa City VA Medical Center), Anthropology in the Complex Context of a Federal Healthcare System
2.  Kyle Olin (Iowa City VA Medical Center), Working as a Team:  Anthropologically Informed Health Services Research
3.  Monica Paez (Iowa City VA Medical Center), A Team Builds Codes and Coding Builds a Team
4.  Heather Reisinger (Iowa City VA Medical Center), Reaching Out To OEF/OIF Servicemembers and Their Families:  An Ethnographic Study of a National Policy Mandate
5.  Samantha Solimeo (Iowa City VA Medical Center), Patient-Centered Medical Homes:  Imagining the Patient at the Center of Organizational Change

1:30 - 3:30  [1-3]  Authorized Languages, Publics, and Cultural Politics
Organizer and Chair:  Prash Naidu (University of Chicago)
1.  Prash Naidu (University of Chicago), Declaring the National, Distorting the Present:  Contructing a Public and Standard Language in Timor Leste
2.  Elizabeth DeLuca  (University of Chicago), Crimean Tatar National Education and the Ukrainian Nation
3. Mariel Gruszko (University of Chicago), Tropifying Broadcasts:  Historicizing Solidarities and Solidifying Histories in Support of Barcelona's Radio Lliure
4.  Kinga Kozminska (University of Chicago), Identity Construction and Language Ideology among Polish-Americans in Chicago
5.  Mary Elston (University of Chicago), Pronouncing Piety and Speaking Professionalism:  Language Ideologies at an Arabic Language Institute in Jordan

1:30 - 3:30  [1-4]  Producing and Consuming Culture:  A Look at Midwestern Foodways in the Past and Present
Organizer and Chair:  Sarah Trabert (University of Iowa)
1.  Sarah Trabert (University of Iowa), Reaping the Benefits of Foodways Research:  A Review of the Anthropology of Food.
2.  Alejandro Muzzio (University of Iowa), Methodology, Habitus and Structural Violence in Meatpacking
3.  Cerisa Reynolds, Bryan Kendall, Thomas H. Charlton and William E. Whittaker (all University of Iowa), Midwestern Food Production for National Food Consumption:  19th Century Farming Practices in Iowa City, Iowa
4.  Russell Rhoads (Grand Valley State University), Using Anthropology to Assess Engagements between Farmers Markets, Communities, and Students
5.  Lester Lakey (Missouri State University), Are the Old Ways New Again?  Local Farmers Practicing Civic Agriculture in Southwest Missouri.

--------------
break
--------------

3:45- 5:30  [1-5]  Institutional Interactions:  State, Bureaucracy, and the Individual
Chair:  Willie McKether (University of Toledoa)
1.  Rosalie Russell (Grinnell College), Bureaucratization of Processing Sex Trafficked Survivors through the DC Human Trafficking Task Force
2.  Jacqueline Comito, Matt Helmers, and Ann Staudt (Iowa State University), Is There a Water Quality Problem in Iowa?
3.  Willie McKether (University of Toledo), Discovering the Culture of Collaboration in an Institutional Merger
4. Hilary McGraw and Amanda Grupp (DePaul University), Fear Factor:  Experiences Studying Wage Theft in the Field

3:45 - 5:30  [1-6]  Building, Maintaining, and Transmitting Identity
Chair:  Evelyn Dean-Olmsted (Indiana University)
1.  Audrey Ricke (Indiana University), Making “Sense” of Hyphenated Identities:  Sensorial Experience & German Festivals in Southern Brazil
2.  Gillian Richards-Greaves (Indiana University Bloomington), “The Pentecostals are Killing Our Culture”:  Protecting the “African” in African Guyanese Kweh-Kweh Ritual Performances
3.  Alexandra Benson (Augustana College), Irish Dancing, Commercialization, and Irish Identity
4.  Damian Peoples (University of Illinois Chicago), Show Him Some Timber!:  Irish Sport and Performing Ethnicity in the Heartland

3:45 - 5:30  [1-7]  Health Matters
Chair:  Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan University)
1.  Christina Cappy (University of Wisconsin Madison), A Historical Overview of Community Health Care Workers in South Africa
2.  Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan University) and Munib Abdulrehman (Mennonite School of Nursing, Illinois State University), Circulating Paths to Health among the Swahili of Lamu, Kenya
3.  Margaret Collier (University of Wisconsin Madison), Caring for the Chronic:  Hindrances, Morality and Support in Urban American Indian Diabetes Care
4.  Lauren Masterson-Rodriguez (University of Missouri St. Louis), Impacts of Recent Health Legislation on College Students

3:45 - 5:30  [1-8]  Re-interpreting the Past
Chair:  Douglas Caulkins (Grinnell College)
1.  Alice Kehoe (University of Wisconsin Milwaukee), Making Reds of the Redmen  
2.  Steven Kelly (Kansas State University), The Lost “Civilization” of Cambay:  A Case of Indian Revisionism and the Political Abuses of Pseudoarchaeology
3.  Jeffrey Yelton (University of Central Missouri), Misuses of the Past:  White Supremacists Adopt American Prehistory
4.  Mona Ghadiri and Douglas Caulkins (Grinnell College), From Protest to Advocacy:  Forty years of student activism

5:00 - 6:30  [1-9]  CSAS board meeting

--------------
dinner break
--------------

7:00 - 9:00  [1-10]  Film viewing  
1.  Shuting Zhong (Illinois Wesleyan Univeristy), Exploring Acupuncture in the American Midwest
2.  Margaret Buckner (Missouri State University), Glimpses of Manjako Childhood (West Africa)
3.  Jacqueline Comito (Iowa State University), Troubled Waters

7:00 - 9:00  [1-11]  Professional Development Panel on Publishing Manuscripts and Articles
Organizer:  Audrey Ricke
Chair:  Audrey Ricke
1.  Holly Carver (former director of the University of Iowa Press)
2.  Michael Chibnik (University of Iowa)
3.  Margaret Beck (University of Iowa)

FRIDAY, APRIL 8

8:00 - 10:15  [2-1]  Cyber Interactions
Chair:  Melony Stambaugh (Northern Kentucky University) 
1.  Levi Farrell (Iowa State University), Cyber Lamentations:  Interacting With the Dead in the Virtual World
2.  Jason Romero (University of Illinois Urbana-Champaign), Friends and Family in the Time of Social Media:  Latina/os on Facebook and the Intimate Collapse of Social Spheres
3.  Melony Stambaugh (Northern Kentucky University), Age and Treachery Will Always Overcome Youth and Skill:  Privacy and Control in Facebook for Adult Users
4.  Randall McCombs (University of Toledo), Cell Phone Use in a Generational Perspective   
5.  Laura Vernon (Oberlin College), Conceptual Issues in Online Ethnography:  Examining the Shifting Definitions of Common Terms

8:00 - 10:30  [2-2]  Studies in Archaeology
Chair:  John Doershuk (University of Iowa)
1.  Rebecca Seifried (University of Illinois at Chicago), Exploring Alternative Defensive Strategies:  Spatial and Demographic Analyses on the Mani Peninsula, Greece
2.  Meredith Hild (University of Northern Iowa), Sacred Stones for Sacred Structures:  An Examination of Patterns in the Twin Complexes at Palenque and Tikal
3.  Matthew Piscitelli (University of Illinois at Chicago), Intensive Predictive Mapping of Surface Topography at Three Late Archaic Sites in the Fortaleza Valley, Peru
4.  Nicolas Slater and Paul L. Garvin (Cornell College), A Quantitative Analysis of Ceramic Thin Sections at Site 13LN323, Palisades-Dows State Preserve, Linn County, Iowa
5.  Vernard Foley (Purdue University), Solutrean Salute?  PaleoAmerican Watercraft and Migration
6.  John Wintheiser (Independent Scholar), Beer, Anemia and Early Agriculture

8:00 - 10:30  [2-3]  Conflict and Belonging:  Discourses, Ideologies, and Performances
Organizer and Chair:  Jonathan Larson (University of Iowa)
1.  Brigittine French (Grinnell College), Disciplining Gender, Making Citizens:  District Courts in Post-Civil War Ireland
2.  Jon Wolseth (Luther College), The Deviant and the Desired:  Drug Use and Embodied Exclusion Among Dominican Street Kids
3.  Jonathan Larson (University of Iowa), Critical difference:  Catholic versus Secular Civil Society in Czechoslovak Samizdat
4.  Jill Wightman (Bradley University), "Bolivia for Christ":  Discourses of Nationalism in the Performance of Pentecostal Identity
5.  Meena Khandelwal and Chitra Akkoor (University of Iowa), Generation and Indian Diaspora in an Inter-collegiate Dance Competition
6.  Maria Tapias (Grinnell College) and Xavier Escandell (University of Northern Iowa) Anxieties of Ascent:  Middle class Aspirations and Conflict among Returnee Bolivian Migrants from Spain

8:00 - 10:30  [2-4]  Innovations in the Teaching of Anthropology
Chair:  Chanasai Tiengtrakul (Rockhurst University)
1.  Theodore Randall (Indiana University-South Bend), Introducing Islam to University Students
2.  Chanasai Tiengtrakul (Rockhurst University), Teaching Critical Thinking (Anthropologically) in a Global Studies Program
3.  Nanette  Philibert (Missouri Southern State University), Meeting the Needs of Business:  Towards an Identification of Cultural Resource Management KSA's 
4.  Holly Swyers (Lake Forest College), Learning by Doing: Service Learning in Methodology Classes
5.  Amber Johnson (Truman State University), Redesigning the Sociology/Anthropology Curriculum at Truman State University
6.  Jacquelyn Lewis-Harris (University of Missouri St. Louis), Introducing the Virtual Pacific

--------------
break
--------------

10:30 - 12:15  [2-5]  When Does It Become Language? Questions about Communication
Chair:  Myrdene Anderson (Purdue University)
1.  Emily White (Missouri State University), What is a Sentence? (and Why it Doesn’t Matter)
2.  Janni Pedersen (Iowa State University), Gricean Maxims in Bonobo-Human Conversations
3.  Sarah Monson (Minnesota State University Mankato), “When I Want to Impress Someone”:  An Investigation of Strategic Language Use, Deception, and Evolutionary Theory
4.  Angela Ott (Purdue University), Prominence in Gesture and Speech:  A Cross-linguistic Study

10:45 - 12:15  [2-6]  Non-Profits and Community Organizations
Chair:  Bill Wedenoja (Missouri State University)
1.  Bill Wedenoja (Missouri State University), Seizing the Initiative and Sustaining It:  An Ethnographic Comparison of Two CBOs in a Jamaican Community
2.  Elizabeth McGinley (Lake Forest College), Negotiating the Place of History in Falmouth, Jamaica
3.  Timothy Campbell (Luther College), Community Aid of Northern Iowa:  A Case-Study of Success in Rural Nonprofit Work

10:45 - 12:15  [2-7]  Man's Best Friends?  Relations between Animals and Humans
Chair:  Amber R. Clifford-Napoleone (University of Central Missouri)
1.  Heather Frigiola (Purdue University), Integrating Anthrozoology:  Why Anthropologists Should Study Animals
2.  Stephanie Ritter (University of Central Missouri), The Chupacabra:  A Case study of the Manifestation of a Central American Cryptid
3.  Shannon Cronnin and Margaret Buckner (Missouri State University), A Little Bird Told Me:  A study of birds in Zande chantefables

10:45 - 12:15  [2-8]  Racial and Ethnic Stereotypes
Chair:  Lanette Mullins (Ivy Tech Community College)
1.  Sergio Lemus (University of Illinois Urbana-Champaign), The Mexican Working Class Must Be Defended: A Study of Borders, Un/making Race and Post-Colonial Visions in South Chicago
2.  Lanette Mullins (Ivy Tech Community College), Hicks, Hillbillies, and Rednecks: Perceptions and Stereotypes of Southern Appalachia
3.  Kevin Sheets (Ivy Tech Community College), Squeal!: The Exploitation of Ignorance: Misrepresenting Appalachia.

10:45 - 12:15  [2-9]  The Cat's Out of the Bag, and Clawing:  Forum on Recognizing Science in Anthropology (panel discussion)
Organizer and chair:  Alice Kehoe

--------------
lunch break
--------------

1:30 - 4:15  [2-10]  Religious Ties and Movements
Chair:  Claude Jacobs (University of Michigan Dearborn)
1.  Robert McKinley (Michigan State University), A Rare Yet Scientifically Supported Religious Explanation of  a Marriage Rule and of Its Geographical Distribution: Asymmetric Alliance in Southeasst Asia
2.  Claude Jacobs (University of Michigan Dearborn), Black Gods of the Metropolis:  Old, New, Reconsidered and the Spiritual Churches
3.  Samantha Albrecht (Westminster College), "Mormons are Weird":  How the LDS Church Retains and Gains Members in the Face of Stigmatization
4.  Elise Widmayer (University of Michigan Dearborn), Alternate Views of Reality:  Christian Science Religion and Mainstream American Culture
5.  Christine McMillion (Illinois State University), The Role of Religion in Contemporary Student College Life
6.  Matthew Kerry (University of Michigan-Dearborn), Getting a Grasp on the Faith of Young Christians:  The Visions Christian Nightclub and the Spiritual Journey of Contemporary American Youth
7.  Kyley Gallagher (University of Michigan Dearborn), Burning Man:  A New Religious Movement

1:30 - 4:15  [2-11]  Investigating Social Inequality:  Examples from Medical Anthropology
Organizer and Chair:  Erica Prussing (University of Iowa)
1.  Laura Shinkunas, Janet Williams, and Christian Simon (University of Iowa), Paternalism and Preference:  Navigating the Tensions of Genomic Incidental Findings 
2.  Emily Wentzell (University of Iowa), “What Do You Think, Doctora?:”  Engaging with Participants, Power, and Theory in the Field
3.  Tony Pomales (University of Iowa), The Cultural Politics of Vasectomy in Costa Rica
4.  Liz Newbury (University of Iowa), Social Inequality as an Element of Iowans’ Perceptions of a Recently Introduced HPV Vaccine
5.  Farai Marazi (University of Iowa), Social Stigma and Coping Strategies among HIV Positive Individuals in Zimbabwe.
6.  Ari Samsky (University of Iowa), Who Writes the Topography?  Global Science and Local Concerns in Two International Drug Donation Programs
7.  Erica Prussing (University of Iowa), Science and the Politics of Decolonizing Health: An Analysis of Tribally-Run Epidemiology Centers

1:30 - 4:00  [2-12]  The (After-)Lives of Objects:  Explorations in Material Culture
Chair:  Alice Kehoe (University of Wisconsin Milwaukee)
1.  Jason Erb (University of Wisconsin Madison), Materiality Through Time:  Relics of Dystopia in Heisei Osaka
2.  Heather Walder (University of Wisconsin-Madison), A Compositional Analysis of European Metal and Glass Trade Goods from the Hanson Site, WI
3.  Maria Elena Frias (University of Wisconsin Madison), The Social Lives of Repatriated Things
4.  Ceara Horsely (Southern Illinois University Edwardsville), Quantifying NAGPRA:  What Analysis of NAGPRA Notices of Intent to Repatriate Can Tell Us
5.  Michael Woody (Southern Illinois University Edwardsville), Artifact Re-creation through Virtual Repatriation

1:30 - 3:30  [2-13]  The Roots of Humanity:  Innovative Approaches to the Evolution of Hominin Cognition and Behavior
Organizers:  Jon Wagner (Knox College) and Jan Lundeen (Carl Sandburg College)
Chair:  Jon Wagner (Knox College)
1.  Harriet J. Ottenheimer (Kansas State University), The Emergence of Language
2.  Jon Wagner (Knox College) and Jan Lundeen (Carl Sandburg College), Reconstructing the Australopithecine Habitus
3.  Lindsay M. Barone and Benjamin C. Campbell (University of Wisconsin-Milwaukee), Dopamine, Genes, and Human Migration
4.  Benjamin Campbell (University of Wisconsin-Milwaukee), The Evolutionary Roots of Human Creativity
5.  Sue Savage-Rumbaugh (Great Ape Trust of Iowa), informal discussant

1:30 - 3:30  [2-14]  Charleston 5-- film and discussion
Organizer and Chair:  Paul Durrenburger (Pennsylvania State University)  

--------------
break
--------------

4:30 - 6:00  [2-15]  Distinguished Lecture:  Sue Savage-Rumbaugh (Great Ape Trust of Iowa), When Method Becomes Culture and Culture Becomes Method: The Interface of Psychology and Anthropology (in W10 Pappajohn Business Building)

6:00 - 8:00  Reception, featuring local musicians, Al and Aleta Murphy

SATURDAY, APRIL 9

8:00 - 9:45  [3-1]  Anthropology of Tourism
Chair:  Douglas Midgett (University of Iowa)  
1.  Marie Grávalos (DePaul University), Postcards from Paradise: A Material Culture Study of the Meaning behind Postcard Imagery and Text
2.  Brooke Armstrong (Augustana College), The Bermuda Gombey and Tourism:  An Ethnographic Investigation
3.  Matthew Dalstrom (University of Wisconsin-Milwaukee), Medical Tourism Strategies In Mexico
4.  Katelyn Horberg (Augustana College), Bishop Hill:  A Study of Community Identity

8:00 - 9:45  [3-2]  Studies in Primatology
Chair:  Nelson Ting (University of Iowa) 
1.  Adam Dewey (University of Michigan-Dearborn, La Suerte Biological Field Station, Costa Rica), Inter-Species Interaction Between a Free Ranging, Female Spider Monkey (Ateles geoffroyi) and a Troop of Howler Monkeys (Alouatta palliata).
2.  Dawn Bruffett and Carol M. Berman (University at Buffalo), The Effect of Housing Condition on Behavioral Stress Indicators in Captive Japanese Macaques (Macaca fuscata)
3.  Megan Buecher (Missouri State University),  A Bonobo Tale:  A Concise Collection of Pan paniscus’ Communicative Capabilities
4.  Joe Klein (Beloit College), Gate to the Hills:  Orangutans, Tourism, and Conservation in a North Sumatran Village

8:00 - 9:45  [3-3]  Building, Preserving, and Manipulating Ethnic Identity
Chair:  Andrea Abrams (Centre College)
1.  Brett Bogart (Ivy Tech Community College), Linguistic Weapons in Italy's "Culture Wars"
2.  Jonathon Medrano (University of Chicago), “Nin Kinigawabimin-Niiso-Icicahiya/Cultural Amalgamization”:  The Transformation and Expression of Spirituality and Identity in the Native American Urban Context
3.  Andrea Abrams (Centre College), Who I Am:  Becoming African in America
4.  Cristina Ortiz (University of Iowa), Teaching "Who We Are":  The Implicit Messages of Educational Institutions in a Rural Iowa Meatpacking Town

8:00 - 9:45  [3-4]  Ecology and Mind:  Ways of Knowing and Living
Chair:  Azizur Molla (Grand Valley State University)
1.  David Hecht (Luther College), Ecological Knowledge Systems and Perceptions in Dai Culture and Theravada Buddhism in Xishuangbanna, China
2.  Ylanda  Wilhite (Illinois State University), Signs and Concepts of the Soul in the Amazon
3.  Victoria Moré (Illinois State University), Freeganism at Illinois State Univeristy:  An Ethnographic Study
4.  Azizur Molla, Peter Wampler, and Richard Tediske (Grand Valley State University), Ethnoscientific Analysis to Assess Drinking Water Quality in Bangladesh

8:00 - 9:45  [3-5]  Professional Development Panel:  The Job Application Process
Organizer:  Audrey Ricke (Indiana University)
Chair:  Nancy Eberhardt (Knox College)
1.  Robert Ulin (Rochester Institute of Technology)
2.  Cynthia Dunn (University of Northern Iowa)
3.  Bill Heaney
4.  Nancy Eberhardt (Knox College)

--------------
break
--------------

10:00 - 12:00  [3-6]  Unpacking Methodology
Chair:  Wayne Babchuk (University of Nebraska Lincoln),
1.  Elisabeth George (University at Buffalo), History Amplified?:  The Fusion of Historical and Anthropological Methodologies
2.  Wayne Babchuk (University of Nebraska Lincoln), Advancing Qualitative Methods for an Alternative Social Science:  An Interdisciplinary Analysis of Grounded Theory in Ethnographic Research
3.  April Callis (Purdue University), There's No I in Research:  Subjectivity, Anthropology and Sexual Identity
4.  Dylan Lott (University of Illinois at Chicago), Neuroanthropolgy or Neuro-orientalism?  The politics of picture thinking

10:00 - 12:00  [3-7]  From the Yucatán to Chicago-land to Ireland:  Race Gender, and Other Sociocultural Issues Surrounding Labor Experiences in Our Deepening Economic Crisis
Organizer and Chair:  Nila Ginger Hofman (DePaul University)
1.  Nila Ginger Hofman (DePaul University), Working the Yucatán:  Values, Gender and the Working Lives Academic Women in Mexico
2.  Katie Reid (DePaul University), Societal Expectation Meets Individual Identity
3.  Melissa Jones and Whitney Peterson (DePaul University), The Intersecting Issues of Wage Theft
4.  Katrina Adia Smith (DePaul University), Wage Theft Documentaries:  Narrations of African American Workers in the Chicago-land Area
5.  Jami Roskamp (Augustana College), A Tamed Tiger:  An Ethnographic Study on the Effect of Ireland’s Economy on the Aspirations of Irish College Students

10:00 - 12:00  [3-8]  Food as Culture: What We Eat is Who We Are
Chair:  Azizur Molla (Grand Valley State University)
1.  Rachel Mahsman (Missouri State University), Impacts of a Cash Economy:  Changes in Diet and Cooking Methods in Guinea-Bissau, West Africa
2.  Kara Beer and Rachel Skaggs (Centre College), Performing Food Culture in the Yucatan
3.  Deborah Neidich (Illinois State University), The Thai Kitchen, From the 20th to the 21st Century
4.  Stephanie Clarey (University of Chicago), Ethical Eats, Moral Selves:  Halal Consumption and Eco-Movements in Chicago
5.  Rachel Horner Brackett (University of Iowa), Virtuous Consumerism and the New Distinction:  The Case of Slow Food

10:00 - 12:00  [3-9]  Poster Session
1.  David Byers (Missouri State University), School House Rock:  An Archaic and Woodland Period Site Complex in Southwestern Missouri
2.  Melody Pope and Anson Kritsch (both University of Iowa), Plant Processing with Chert Implements in the Prehistoric Midwest
3.  William Hope (Knox College), Explorations of Senses of Sound and Place at Knox College
4.  Chantae Rudie (Truman State University), Breaking the Rules and Getting Away with It:  An Exploration of Approved Taboo-breaking in Ritual Performances
5.  Audrey Elegbede (University of Wisconsin - La Crosse), Consuming the ‘Right’ Goods:  Maintaining Middle-Classness Among Divorced Single-Mothers in Malaysia

10:00 - 12:00  [3-10]  Celebrating 90 Years of Central States
Organizer and Chair:  Robert Ulin

--------------
12:15 - 1:15  CSAS business lunch (ticketed, but all conference participants are invited to purchase tickets and attend)
--------------

1:30 - 3:45  [3-11]  Cognitive Frameworks, Sociocultural Norms, and Language-in-Use
Organizer and Chair:  Nobuko Adachi (Illinois State University)
1.  Mariana Aldana (Illinois State University), Lament Gender Bias in English:  A Key Word Analysis
2.  Robie Kimmey (Illinois State University), Teasing and Language as a Tool of Socialization
3.  Geoff Evans-Grimm (IllinoisWesleyan University, Masturbation Play and Language Games
4.  Nobuko Adachi (Illinois State University), Space and Cognitive Differences in Japanese and English Discourse
5.  James Stanlaw (Illinois State University), “What Does a Python Drink?:" Cognitive Reflections on Japanese Discourse”
6.  Derek Schneweis (Kansas State University), Describing Life

1:30 - 3:30  [3-12]  Mindprints:  Being, Becoming, and Unbecoming Data
Organizer and Chair:  Myrdene Anderson (Purdue University)
1.  Myrdene Anderson (Purdue University) and Devika Chawla (Ohio University), Reverberating Voices:  the Indulgences of Metaloguing
2.  Rachel Skaggs (Centre College), Processing Uncertainty:  Poverty and Success in Songs about Nashville
3.  Elka Kazmierczak (University of Illinois, Urbana), From Diagnostic Drawing Tests to Visual Metalogues:  On Transformational Function of Drawings and Conversations About Them
4.  Katja Pettinen (Independent Scholar), Taking the Waters: Sensoriality as Enskillment in Sauna Bathing
5.  Natasha Semchynska-Uhl (Purdue University), Translating Names:  Variation in Personal Names as Variation of One’s Cultural Identity
6.  Phyllis Passariello (Centre College), To Have and to Hold:  Material Culture and the Construction of Meaning

1:30 - 3:30  [3-13]  Gender Issues
Chair:  MaryCarol Hopkins (Northern Kentucky University)
1.  Elaine Chen (Rockhurst University), Do Gender Preferences and Favoritism Exist in Taiwan?:  A Brief Overview of Children's Gender and Educational Attainment
2.  Caroline Jones (University of Nebraska Lincoln), Women's Rights and the Millennium Development Goals
3.  Ryan Carlino (Grinnell College), Securing LGBT Rights:  Hate Speech and the Iowa Hate Crimes Legislation
4.  Arika Ward (Illinois State University), Determining Sex from Markers Other than the Pelvis and Skull:  An Attempt at Experimental Osteology

1:30 - 3:30  [3-14]  Public Outreach in Anthropology:  Examples from the Midwest
Organizer and chair:  Margaret Buckner (Missouri State University)
1.  Jacquelyn A. Lewis-Harris (Univeristy of Missouri St. Louis), Helping the Community Converse About Race
2.  Willie McKether (University of Toledo), The Making of a Community Oral History Collection:  Role of the Anthropologist
3.  William R. Kelley (Governors State University), Outreach in a Successful Organization:  a Local Archaeological Society 
4.  Mary J. Hallin (University of Nebraska),  From Research to Public Outreach:  Book Drive for a New Cameroon University
5.  Braden Elliot (Missouri State University), Homegrown Public Anthropology:  HSEP and Bonobo Language in Springfield, Missouri

--------------
break
--------------

3:45 - 5:30  [3-15]  Purposes and Consequences of Collective Memory
Chair:  Jack Glazier (Oberlin College)
1.  Claire Branigan (Grinnell College), Contemporary Educational Discourse and the Creation of Collective Memory of Argentina’s Military Dictatorship (1976-1983)
2.  Jack Glazier (Oberlin College), Historical Memory  and the Uses of the Past:  Three Cases of Manumission from Western Kentucky
3.  Douglas Caulkins and Maja Gamble (Grinnell College), Social Memory, Contested Territory, and New Public Spaces in Derry, Northern Ireland
4.  Thomas Elliott (Grinnell College), History and Heritage:  The Mediation of Social Memory at the Louisville Confederate Monument

3:45 - 5:30  [3-16]  Innovative Ethnographies
Chair:  Thomas Johnson (University of Wisconsin Stevens Point)
1.  Jessica Chelekis (Indiana University), Avon and the Globalization of the Amazon
2.  Thomas Johnson (University of Wisconsin Stevens Point) and Helen S. Johnson, Two Toms:  Lessons from a Shoshone Doctor
3.  Sarah K. Shaw (Kent State University), Homeless in Cleveland:  A Participant Observation Study
4.  Hilary Finedore (Oberlin College), Disability and Adulthood:  Negotiating Roles and Relationships in a Condensed Community

3:45 - 5:30  [3-17] “Spirit(s)” in/of Europe 
Organizer and Chair:  Lauren Anaya (University of Illinois at Urbana-Champaign)
1.  Lauren Anaya (University of Illinois at Urbana-Champaign), Fractured Identities and Fragments of Power:  The Role of the Roman Catholic Church in State Politics in Italy and the Battle Over Co-Habitation Rights for Heterosexual and Same-Sex Couples
2.  Angela Glaros (Eastern Illinois University), “I Will Dress You":  Dress as Cultural Production and Political Commentary in Skyros, Greece
3.  Michele Hanks (University of Illinois at Urbana-Champaign), “This is the Real England”:  Ghost Hunting as Secular Pilgrimage in Contemporary England
4.  Robert Ulin (Rochester Institute of Technology), discussant

4:00 - 5:30  [3-18] Performance and Performativity
Chair:  Bill Guinee (Westminster College)
1.  Elizabeth Riordan (Augustana College), Space on the Streets: An Ethnographic Examination of Irish Street Performance
2.  Cyndi Dunn (University of Northern Iowa), On Bowing Incorrectly:  Expert Knowledge and Aesthetic Performance in Japanese Business Etiquette
3.  Bill Guinee (Westminster College), The Paradox of the Sponsor:  Humorous Mentoring Stories in Alcoholics Anonymous