CSAS 2014 – Normal, Illinois, April 10-13, 2014

Preliminary Program (2/15/14) - SUBJECT TO CHANGE

Marriot Bloomington-Normal Hotel and Conference Center
201 Broadway Ave., Normal, IL 61761

 

THURSDAY, APRIL 10

12:30 – 4:30   Registration (Registration Area)

1:00 – 5:00     Exhibits (Exibit Room)

1:30 – 3:15     Sessions

1-01  Negotiating Identity in Urban Spaces (Redbird F)
Chair: TBA
1. Akhule "Neo" Mpunga (Gustavus Adolphus College), I Wish I Never Crossed the Border: Xenophobic Violence Against Foreign Nationals and "Outsiders" in South Africa
2. Martha Oster-Beal (College of Wooster), Life After Forced Migration: An In-Depth Analysis of the Available Resources for Tibetan Immigrants and Refugees Living in the United States
3. Damian Peoples (University of Illinois, Chicago), Negotiated French-Africaness: Blackness and Arabness in Suburban Paris
4. Heather O'Leary (University of Minnesota), Reproducing Class: Water, Poor Mothers, and the Burden of Affluence
5. Ryan Logan (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Cuando Actuamos, Actuamos Juntos: Understanding the Intersection of Religion, Faith-Based Organizations, Social Justice, and the Latino Community in Indianapolis

1-02  Topics in Urban Anthropology (Fell A)
Chair: TBA
1. Claude Jacobs (University of Michigan-Dearborn), Mapping Detroit's Landscape: Religious Pluralism and Secularism
2. Leonore Phillips (University of Minnesota), Beyond the Wende: Exploring Berlin’s Spaces Between
3. Aeleka Schortman (University of Kentucky), (Trans)National Development Priorities and Peri-Urbanization in Northern Honduras: Securing Metropolitan (and National) Food Futures, or Cultivating Food Insecurity in the City’s Shadow?
4. William Silcott (Wichita State University), Foundations for the Modern: Cityscape and Tradition in Seoul, South Korea

1-03  New Perspectives in, and Uses of, Anthropological Theory (Fell B)
Chair: TBA
1. Noelle Easterday (University of Illinois Urbana-Champaign), Ethnographies of Mobility
2. Rose Paoletti (Eastern Illinois University), It’s Not the Kheema, It’s the Sizzle: Sonic Anthropology in the Kitchen
3. Brad Tarbutton (Gustavus Adolphus College), Culture and Emotion: Insights from Ruth Benedict in the 21st Century

1-04  Urban Abandonment and the Cycle of Reinvention: Spaces and Places Lost and Found in Greater Indianapolis, Part 1  (Redbird G) (NOTE: this session runs until 3:30)
Organizer: Susan Hyatt (Indiana University-Purdue University Indianapolis)
Chair: Susan Hyatt (Indiana University-Purdue University Indianapolis)
1. Jason Woodruff (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Residential Abandonment on the Near Eastside of Indianapolis, Indiana: Voices from the Frontlines
2. Katherine White (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Snapshots In Time: The Death and Possible Regrowth of Retail Development in Small-town Indiana
3. Jessica Chodor (Indiana University-Purdue University Indianapolis), A Myriad of Storefronts, but Where are the Stores? Retail Abandonment of an Inner-city Corridor
4. Umara Khalid  (Indiana University-Purdue University Indianapolis), From Anchors to Kiosks: A Case Study of a Dying Mall in Greater Indianapolis
5. Discussant: Leila Monaghan (University of Wyoming)

Break

3:30 – 5:30    Sessions

1-05  New Topics in Bioarchaeology (Redbird F)
Chair: Maria Smith (Illinois State University)
1. Benjamin Campbell (University of Wisconsin, Milwaukee), Parietal Morphology, Representation, and Modern Human Origins
2. Travis Huls (Illinois State University), Endocranial Variation and Morphology Within the Dmanisi Fossil Group and their Taxonomic Classification
3. Katie Kurtenbach (Illinois State University) and Jacqueline Vermaat (Illinois State University), A Comprehensive Analysis of Linear Enamel Hypoplasia in the Schroeder Mounds Skeleton
4. Hannah Marsh (University of Central Missouri), Cranial Vault Thickness in Homo erectus and Homo sapiens and the Variation Within
5. J.T. Travis (Illinois State University), Chemical Agents Effect on Skeletonization
6. Discussant: Maria Smith (Illinois State University)

1-06  Urban Abandonment and the Cycle of Reinvention: Spaces and Places Lost and Found in Greater Indianapolis, Part 2 (Fell C)
Organizer: Susan Hyatt (Indiana University-Purdue University Indianapolis)
Chair: Susan Hyatt (Indiana University-Purdue University Indianapolis)
1. Kendall Wolfe (Indiana University-Purdue University Indianapolis), and Susan Hyatt (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Food as Fortune: Neighborhood Revitalization through the Lens of Restaurant Entrepreneurship
2. Kelli Cantrell (Indiana University-Purdue University Indianapolis), A Brief History of a Public Housing Development in Indianapolis Indiana: The Rise and Fall of Lockefield Gardens as Seen by the People Who Lived There
3. Amanda Kabat (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Urban Agriculture: A Creative Reuse of Vacant Lots?
4. Lian Thang (Indiana University-Purdue University Indianapolis), The Hill People in the Heartland: How Chinese Immigrants from Burma are Reclaiming Vacant Lots for Urban Gardening in Greenwood, IN
5. Discussant Ryan Logan (Indiana University-Purdue University Indianapolis)

1-07  Invisible Discrimination and Hidden Oppression Towards Persons of Asian Descent
Organizer: Nobuko Adachi (Illinois State University)
Chair: Nobuko Adachi (Illinois State University)
1. Nobuko Adachi (Illinois State University), Japanese Brazilian Macaco Velho and the Positive Minority in Brazil
2. Takako Day (Northern Illinois University), A Glimpse at Hidden Contacts Between Japanese and African Americans in Prewar Chicago
3. Nicholas D. Hartlep (Illinois State University), The Linguistics of the Model Minority Stereotype: How To Talk Nasty About Asians without Sounding “Racist”

1-08  WORKSHOP: Grades, Grants, and Grad School: Advice About Getting into Anthropology MA and Ph.D. Programs
1. James Stanlaw, Illinois State University
2. Livia Stone, Illinois State University
3. Abigail Stone, Illinois State University

1-09 Undergraduate Research in Applied Anthropology: Three Perspectives (Fell C)
Organizer and chair: Christina Schneider (Indiana University-Purdue University Indianapolis)    
1. Christina Schneider (Indiana University-Purdue University Indianapolis), The Economic Importance of Beauty: Short-Term Promotional “Modeling” and the Changing Meaning of Employment
2. Paris Walton (Indiana University-Purdue University Indianapolis), Ain't Never Had Nothin'
3. Megan Elmore (Indiana University-Purdue University Indianapolis), An Ethnographic Exploration of Student Volunteering and Transnational Humanitarian Aid. 

5:35 – 7:15      CSAS Executive Board Meeting (Broadway)

7:15 – 8:45      Anthropology Bowl (Redbird EFG)

8:30 - ?            Barn Dance and music; reception (Redbird EFG)


FRIDAY, APRILl 11, 2014

7:30 – 3:30     Registration (Registration Area)

8:00 – 5:00     Exhibits (Exhibit Area)

8:30 – 10:30   Sessions

2-01  Anthropology and Public Health, Part 1: Assessing Addictions and Obsessions (Fell A)
Chair: TBA
1. Kathrine Barnes (University of Wisconsin-Milwaukee), Do No Harm: Prescription Drug Abuse, Pharmacists and the Addicted Body
2. Cheyenne Fregon (Wichita State University), Obesity and Bodies in American Samoa
3. Theodore Randall (Indiana University South Bend), Teaching an Anthropology of Addiction
4.  Emma Napoleon (Hamline University), Public Health Anthropology: Activism versus Academics

2-02  The Politics of Belonging (Fell B)
Chair: TBA
1. Yaqub Hilal (University of Chicago), How do you know a liberal subject when you see one?
2. Lance Larkin (University of Illinois, Urbana-Champaign), South Africa’s Long Walk to Artistic “Freedom”: Limiting Aesthetic Practice through Government (In)Action
3. Erin McFee (University of Chicago), We are human beings": Contestations over recognition and belonging in (post) conflict Colombia
3. Roland Vazquez (Upper Iowa University), Mapping Memories of Violence in Institutional Space: Towards an Aesthetic of Basque Politics

2-03  Analysis of New Religious Practices and Religions (Fell C)
Chair: TBA
1. Chelcee Aitchison (University of Michigan, Dearborn), ISKCON Detroit: Reviving Ancient Consciousness through a New Religious Movement
2. Kody Kirby (Ball State University), Guardian Bells: Who Would Expect Bikers to Believe in Gremlins?
3. Troy Linebaugh (Kent State University), Sowing New Seeds and Strengthening Old Roots: Scandinavian Neo-Paganism and Reinvented Tradition
4. Alejandra Romero (University of Michigan-Dearborn), Iglesia La Casa de Mi Padre: Pentecostal Church Organization and Structure of a Latino Congregation

2-04  Constructing and Contesting "Ireland,": Contemporary and Historical Views (Redbird G)
Chair: TBA
1. Hannah Bohn (Augustana College), Telling the Story of Northern Ireland’s Troubles: Tracing the Oral Tradition of Ireland’s Troubled Past Across Contexts
2. Douglas Caulkins (Grinnell College), Digital Derry: Regeneration Strategies for Derry-Londonderry
3. Brigittine French (Grinnell College), Communicability in the Anthropological Archive: Civil War Executions and the Harvard Irish Study
4. Elizabeth Mayer (Augustana College), Sacred Geographies in Ireland: Pilgrimage, Tourism, and the Historical Construction of Place

2-05  Discoveries in Classical and Historical Archeology (Redbird F) (NOTE: this session runs until 10:45)
Chair: Nick Kardulias (College of Wooster)
1. Emily Jones (Wichita State University), Cleansing: Ritual Drink and Red Slip Bottles
2. Kathryn Libby (College of Wooster), Scandinavian Influence of Anglo-Saxon Mortuary Practices
3. James Torpy (College of Wooster), Mortuary Analysis of Athienou-Malloura, and the Rise of Social Complexity in Archaic Cyprus
4. J.T. Travis (Illinois State University) and Thomas A. Crist (Utica College), Cases of Metabolic Deficiency, Rickets, from 18th and 19th Century Bucharest, Romania
5. Owen Yeazell (College of Wooster), A Study of the Economic Impact of the Roman Military, 200 BC- AD 350
6. Discussant: Katie Sampeck (Illinois State University)

Break

10:45 – 12:15  Sessions

2-06  Anthropology and Public Health, Part 2: Social Supports and Networks (Redbird F)
Chair: TBA 
1. Kayleigh Newman (Illinois State University), Analyzing Power Relationships and Care for the Homeless
2. Emily Goodhue (St. Olaf College), The Role of the Mother in Muslim Families in Dakar, Senegal
3. Rebecca Lewis (Beloit College), The Shop Around the Corner: a Rural Community Searches for Alternatives

2-07  Anthropology and the Meanings of Sexual Behaviors (Fell A)
Chair: TBA 
1. Charlotte Hechler (Grinnell College), Catcalls in Cairo: The Discursive Practice of Sexual Harassment
2. Richard Powis (Cleveland State University), Purity and Promiscuity: Bodily Boundaries of Young Men in Dakar, Senegal
3. Elizabeth Wilson (Washington University), "Come-we-stay": Informal Cohabitation and the Law in an Urban Kenyan Slum

2-08  The Ethnography of Women and their Appearance (Fell B)
Chair: TBA 
1. Andrea Bolivar (Washington University), Pudge and Power: An Analysis of Colombian Women's Fatness in the Sex Tourist Industry
2. Mary Briggs (Beloit College), "It's My Me Time": Women's Discourses About Exercise in a College Weight Room
3. Ashley Purpura (Illinois State University), One Man's Diesel Dyke is Another Woman's Beyoncé

2-09  Ethnographies of American Youth Subcultures (Fell C)
Chair: TBA 
1. Laura Cunningham (Illinois State University), Warrior Goddesses and Matronly Allies: An Exploration of Sex, class, and Leadership in an American Subculture
2. Kayla Harwood (Kansas State University), Blood, Sweat, and Wheels: The Dichotomous Nature of Gender in Women's
Flat Track Roller Derby
3. David Kujawa (Indiana University Northwest), Steam Culture: An Anthropological Perspective of the Steampunk Subculture

2-10  An Anthropology of Transgenderism (Redbird G) (NOTE: this session runs until 12:30)
Chair: TBA 
1. Aminata Cairo (Southern Illinois University, Edwardsville) and Zach Henderson (Southern Illinois University, Edwardsville), Love Me For Me: A University-Community Partnership with the Transgender Community
2. Felicity Johnson (St. Cloud State University), Traversing the Transition: Gender Policing, Hypermasculinity and Trans-Male Privilege in the Transgender Community
3. Micah Orsatti (St. Cloud State University), The Transience of Trans: Ontological Liminality in the Trans Existence
4. Khai Krumbhaar (University of Michigan, Dearborn),  Gender, Sex, and Werewolves

Lunch break -- On your own; there are many places to eat in the hotel, downtown, or on campus.

1:15 – 3:15    Sessions

2-11  Archeology Impacts the Present (Fell A)
Chair: TBA
1. Juan Argueta (Wichita State University), Community Archaeology: refining our engagements with local/descendant groups
2. Allison Ham (College of Wooster), Archaeology as a Tool of Reconciliation in Post-Conflict Societies
3. Bryant Jacobs (Wichita State University), What Voice Did They Have? A Post-colonial Postulation Through an Archaeological Inquiry Over the Agency of Civil Society
4. Kelly McHugh (DePaul University), Mosaics: a Case Study in Compromise

2-12  Engaging with the Senses: About Privileging the Visual II, Part 1 (Fell B)
Organizer: Myrdene Anderson (Purdue University)
Chair: Phyllis Passariello (Centre College)
1. Myrdene Anderson (Purdue University) and Katja Pettinen (Independent Scholar), Picturing the Sensorium
2. Phyllis Passariello (Centre College), Good to Think, Good to See: Seeing What is Not There
3. Sugata Bhattacharya (Independent Scholar), The Appeal of the Primitive in Folk Art from Ecuador, Guatemala and India
4. Nina Corazzo (Valpariso University), Art and Suburbia

2-13  Media, Ideology and Performance, Part 1 (Redbird G)
Organizer: Aslihan Akkaya (Southern Illinois University Carbondale)
Chair: Aslihan Akkaya (Southern Illinois University Carbondale)
1. Jacquelyn Lewis-Harris (University of Missouri, St. Louis), Sharing Pictures Or? The Role of Social Media in Shaping Narratives on Contemporary Pacific Culture and Identity
2. Aslihan Akkaya (Southern Illinois University Carbondale), Perform Pious Identities on Facebook
3. Amir Shiva (University of Minnesota), Democratization Through Silencing: The Irony of the Persian Blogosphere
4. Bethany Beyyette (Southern Illinois University), “Authentic Islam” and the Influence of Media on American Islamic Expression
5. Paul Michael Leonardo Atienza (University of Illinois, Urbana-Champaign), No Response: Affective Responses to Failure on Gay Social Networking Apps

2-14  Reframing Ethnographic Objects in Museums: Co-curation, Object Biographies and Layered Interpretation (Redbird F)  (NOTE: this session runs until 3:30)
Organizer: Susan Frankenberg (University of Illinois, Urbana-Champaign)
Chair: Susan Frankenberg (University of Illinois, Urbana-Champaign)
1. Kim Sheahan (Spurlock Museum), “Inspired by … Works of the C-U Spinners and Weavers Guild”: Collaborative Interpretation of Ethnographic Objects through New Cultural Production
2. Janet Keller (University of Illinois, Urbana-Champaign), Exhibiting the Transforming Arts of Papua New Guinea
3. Allyson Purpura (Krannert Art Museum), The “Work” of Art: African Objects, Museum Habitus, and the Problem of Category
4. Christine DeLisle (University of Illinois, Urbana-Champaign), Ancestor and Taonga: Ruatepupuke II at Chicago’s Field Museum
5. Helaine Silverman (University of Illinois, Urbana-Champaign), When Ethnographic Objects Become Archaeological Antiques
6. Virginia R. Dominguez (University of Illinois, Urbana-Champaign), Is Museum Redesign Possible When an Exhibit Is Unquestionably Racist? The Case of Stellenbosch University in Light of Johannesburg's 2001 Apartheid Museum

2-15  WORKSHOP IN THE TEACHING OF ANTHROPOLOGY: Education Reform, Teaching, and Anthropology (Fell C)
1. Evan Brown (Ivy Tech Community College)

Break

3:30 – 5:15     Sessions

2-16  Queer and Performance and Borderlands, Oh My: Classic Theory and Sexual Subcultures (Fell A)
Organizer: April Callis (Northern Kentucky University)
Chair: April Callis (Northern Kentucky University)
1. April Callis (Northern Kentucky University), The Borderlands of Sexuality and Religion
2. Stephanie Feltner (Northern Kentucky University), Breathplay: Practice and Theory
3. Brittany High (Northern Kentucky University), Upholding Purity: Gender Performance Among Pledged and Sworn Virgins
4. Discussant: Livia Stone (Illinois State University)

2-17  Media, Ideology and Performance, Part 2 (Redbird G)
Organizer: Aslihan Akkaya (Southern Illinois University, Carbondale)
Chair: Aslihan Akkaya (Southern Illinois University, Carbondale)
1. Nathan Meyer (University of Minnesota), Rap Performances on the Debate Team: Politicizing Knowledge Across Social Position
2. Joseph Oduro-Frimpong (Ashesi University), "Ahomka Leave": On Akosua’s Cartoons as Popular Glocal Media
3. Elsa Kendall (Beloit College), Do You "Like" Me?: The College Student's Self-Concept Seen through Facebook
4. Melony Stambaugh (Northern Kentucky University), Hunger Games: An Anthropological Analysis

2-18  WORKSHOP IN ANTHROPOLOGY HISTORY AND THEORY: 1914, 1934, 1944, 1964, "1984": Radical Breaks or Cultural Persistence? (Redbird F)
1. Alice Kehoe (University of Wisconsin, Milwaukee)
2. Michael Silverstein (University of Chicago)
3. Willie McKether (University of Toledo)
4. Kate Gillogly (University of Wisconsin, Parkside)
5. Claude Jacobs (University of Michigan-Dearborn)
6. Herbert Lewis (University of Wisconsin, Madison)
7. Jack Glazier (Oberlin College)

2-19  New Research in Linguistic Anthropology (Fell C) (NOTE: this session runs until 5:30)
Chair: TBA
1. Elise DeCamp (Indiana University), Structure and Improvisation: Keeping Live Audiences in Play
2. Madison Heckel (Gustavus Adolphus College), The Importance of Multilingualism in Preserving and Extending Diversity of Cultures
3. Ethan Ingram (Eastern Illinois University), There is No Word for "Thank You" in Dothraki: Examining the Elements of Culture Creation Through the Use of Constructed Language
4. Zachary Sapienza (Southern Illinois University), Spreading and Flowing: The "Line by Line" Performance of Policy Debate
5. Matthew Buttacavoli (Kent State University), The Politics of Technology: Identity Creation in the Translation Community

2-20  Engaging with the Senses: About Privileging the Visual II, Part 2 (Fell B)  (NOTE: this session runs until 5:30)
Organizer: Myrdene Anderson (Purdue University)
Chair: Phyllis Passariello (Centre College)
1. Gina Cirino (Kent State University), Art as a Political Act: How Art Symbolizes Australian Aboriginal Culture and Identity
2. Aleksandra Kasztalska (Purdue University), Soccer, Faith, and Patriotism: Polish Internet Memes as Social and Linguistic Commentary
3. Gillian Richards-Greaves (Indiana University), Come to My Kwe-Kwe: Ritual Performance and African Guyanese Rediasporization in New York City
4. Myrdene Anderson (Purdue University) and Devika Chawla (Ohio University), Sensing Voice: Below, Beyond, Behind Vocality and Verbality
5. Donna West (SUNY Cortland), Devices to Facilitate the,Indexical Turn

5:35 – 6:45    Banquet (Indian cuisine) (Redbird EFG)

7:00 – 8:30    Distinguished Lecture (Redbird EFG):
       
Michael Silverstein (University of Chicago), Standards, Styles, and the Semiotic Work of Culture

8:45 – 10:00  Indian classical and music; reception (Redbird EFG)


SATURDAY, APRIL 12, 2014

7:45 – 11:30    Registration (Registration Area)

8:00 – 5:00     Exhibits (Exhibit Room)

8:00 – 10:00   Sessions

3-01  Ethnographic Work Among Professionals and in Institutions (Fell B)
Organizer: Jane Desmond (University of Illinois, Urbana-Champaign)
Chair: Jane Desmond (University of Illinois, Urbana-Champaign)
1. Andrew Orta (University of Illinois, Urbana-Champaign), Precarious Performances: The Rewards of Risk in the Making of MBAs
2. Michele Hanks (Case Western Reserve University), Disciplining the Paranormal: Parapsychology, Psychical Research, and the Delineation of Expertise
3. Jane Desmond (University of Illinois, Urbana-Champaign), "Real Doctors Treat More than One Species": Veterinary Medicine Training and Practice
4. Josephine Chaet (Grinnell College) and Douglas Caulkins (Grinnell College) The Influence of Howard Bowen: Rediscovering the Unrecognized Significance and Continued Anthropological Importance of Corporate Social Responsibility in a Global Economy

3-02  Reasonable Doubts: Uses and Misuses of Evidence in Decision-Making Processes, Part 1 (Redbird F)
Organizer: Lauren Anaya (University of Illinois, Urbana-Champaign) and Emily Metzner (University of Illinois, Urbana-Champaign)
Chair: Lauren Anaya (University of Illinois, Urbana-Champaign)
1. Elizabeth Youngling (University of Illinois, Urbana-Champaign), Where is the Deed? or Where are Your Documents?: Producing and Demanding Evidence in Foreclosure Prevention Programs
2. Emily Metzner (University of Illinois, Urbana-Champaign), Searching Recipes for Black Cake Online: Practices of Evidence and Authority in Drug Treatment Courts
3. Jensen Buchanan (College of Wooster), The Accuracy of the Ethnohistoric Data by La Page Du Pratz About the Natchez
4. Lauren Anaya (University of Illinois, Urbana-Champaign), I Do, You Don't: Social Science Expertise in Legal Claims about Same-Sex Marriage
5. Discussant: Ralph Cintron (University of Illinois, Chicago)
        
3-03  Research and Investigations in Biological Anthropology, Part 1(Fell A)
Organizer: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
Chair: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
1. Janeal Godfrey (Wichita State University), Written in Stone: Recovering Anthropological Data from Three Rural Sedgwick County, Kansas, Cemeteries Using Non-invasive Methods
2. Keri Fox (Wichita State University), Jamesburg Cemetery: Bringing Life to the Dead
3. Shannon Reed (Wichita State University), Mortuary Anthropology: The Potential of Demographic Research Within an Historic Cemetery
4. Michelle Whitman (Wichita State University), An Anthropological Study of the Maple Grove Cemetery: Life and Identity of a sample of Mid-to-late 19th Century Peoples in Wichita, Kansas

3-04 WORKSHOP IN ANTHROPOLOGICAL TECHNIQUES AND FIELDWORK SKILLS: Getting Off the Veranda and Out of Your Head: Using Theater Techniques to Enhance Anthropology (Fell C)
1. Aminata Cairo (Southern Illinois University Edwardsville)

3-05 POSTER SESSION (Redbird G)
1. Temperance Acquistapace (Wichita State University), Microfauna of the High plains in the 11th Century
2. Dawn Batts (Wayne State University), Revolution Postponed Revisited: Distinguishing the Experiences and Values of Middle Class Women in Post Socialist China
3. Laci Darling (University of Central Missouri), The NAGPRA Reporting Procedure: Testing Its Efficacy as Applied to Unidentified Human Remains
4. Katy Gorentz (University of Notre Dame), "We Want to Show Them": Social Identities, Lived Experience, and Disabilities in Makeni, Sierra Leone
5. William Hope (Knox College), Explorations of Sound Cultures at Knox College
6. John Monger (Ball State University), The Rise of City Museums: Heritage Tourism in Central Europe
7. Micah Orsatti (St Cloud State University) and Felicity Johnson (St Cloud State University), Jumping the Gender Line: On Becoming Transgender in Central Minnesota
8. Jordan Schellinger (Grinnell College), The Rural Schools of Poweshiek County: A Memory Worth Preserving
9. Lauren Schmitt (University of Notre Dame), Seeds of Hope: Local Interventions Promote Agricultural Development in Southern Uganda
10. Elif Senturk (DePaul University), Ancient Mosaics and Their Artists: A Case Study in Rough Cilicia
11. Zoe Stergiannis (DePaul University), Closing the Gap in the Land Down Under: AIME'S Impact on Marginalized Australian Indigenous Youth

10:05 – 12:05  Sessions

3-06  Between the Generations: Tracking Cultural Transmission and Change (Redbird G)
Organizer: Holly Swyers (Lake Forest College)
Chair: Holly Swyers (Lake Forest College)
1. Holly Swyers (Lake Forest College), Adulthood and American Patterns of Culture
2. Nick Jordan (Lake Forest College), The Adulthood Project: The Exploration of Public Data Methodologies
3. Samantha Molinaro (Lake Forest College), Driven: Cultural Change in Reasons for Driving in the United States
4 Adrian Lay (Lake Forest College), Linguistic Identity of Latinos of First, Second and Third Generation and their Maternal Language Loss Paper
5 Elizabeth Brummel (University of Chicago), Kujenga Mayouth (Building the Youth): Sheng and the Standardization of "Youth" in a Kenyan Comic Book

3-07  Fruitful Journeys: Anthropologists Share Their Meandering Career Paths (Fell C)
Organizer: Aminata Cairo (Southern Illinois University, Edwardsville)
Chair: Aminata Cairo (Southern Illinois University,
1. Margaret Buckner (Missouri State University), Infinite Causality in a Serendipitous World
2. ? Chad Huddleston (Southern Illinois University, Edwardsville), Understanding the Importance of Teaching and Applying Anthropology
3. Aminata Cairo (Southern Illinois University, Edwardsville), Surfing on the Margin
4. Allison J. Foley (Indiana University, South Bend), Nine Delis, Seven Office Jobs, Five Disciplines, and Three Degrees: My Odd Path to Paleopathology
5. Discussant: Aminata Cairo (Southern Illinois University, Edwardsville)

3-08  Reasonable Doubts: Uses and Misuses of Evidence in Decision-Making Processes, Part 2 (Redbird F)
Organizer: Lauren Anaya (University of Illinois, Urbana-Champaign) and Emily Metzner (University of Illinois, Urbana-Champaign)
Chair: Lauren Anaya (University of Illinois, Urbana-Champaign)
1. Matilda Stubbs (Northwestern University), How Do Case Files Mediate Social Services Between People and Institutions?
2. Ofira Fuchs (University of Illinois, Urbana-Champaign), Questions of Jewishness: Proving Jewishness in Israeli Rabbinical Courts
3. Claire Branigan (Independent scholar), Victimization as a Vehicle to Legalization: Problematizing the U-Visa Within the Scope of Contemporary US Immigration Law
4. Discussant: Virginia Dominguez (University of Illinois, Urbana-Champaign)

3-09  Research and Investigations in Biological Anthropology, Part 2 (Fell A)
Organizer: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
Chair: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
1. Samantha Bright (Wichita State Univeristy) and Angie Rabe (Wichita State University), A Study of Age Related Change in the Auricular Surface
2. Kohl Dothage (Wichita State University), The Effects of Freezing on Blunt Force Trauma
3. Karissa Legleiter (Wichita State University), Evaluation and Documentation of Skeletal Lesions from an Undocumented Archaeological Site
4.
Florence Lee (Wichita State University), Sexual Dimorphism in the Human Cranial Vault: A Study of the Size and Shape Variation in Two North American Samples

3-10  WORKSHOP IN ANTHROPOLOGICAL TECHNIQUES AND FIELDWORK SKILLS: Troubleshooting Fieldwork: Roadblocks and Hurdles (Fell B)
1. Amber Clifford-Napoleone (University of Central Missouri)
2. Angela Glaros (Eastern Illinois University)
3. Julie Hollowell (Indiana University, Bloomington)
4. Sally Steindorf (Principia College)

12:15-1:15    Business lunch (Redbird A)
                      Music at break provided by the Orpheus Mandolin Orchestra.

1:30 – 3:15   Sessions

3-11  Culture and Ecology (Fell B)
Chair: TBA
1. Daniel Bauer (University of Southern Indiana), Equity, Development, and Conservation: Insights from the Northwest Amazon
2. Lucas Chamberlain (Illinois State University), Environmental Issues in Modern Japanese Society: A Case Study and Test of the Theory of Cultural Ecology
3. Dylan Fisher (Grinnell College) and Rachel van Court (Grinnell College), Reflections on the Past: Land, Memory, and Meaning on the Iowan Farm
4. Jordan Thomas (Kansas State University), Creating the Balance: Continuity and Productivity in a Volunteer Farming Community

3-12  Trends in Ethnomusicology: Globlization, Commodificaton, and Contact, Part 1 (Redbird G)
Organizer: Margaret Buckner (Missouri State University)
Chair: Margaret Buckner (Missouri State University)
1. Lexi Amos (Missouri State University), Examinations of Group Singing in a (Post) Industrial Context
2. Rachael Sebastian (Wichita State University), If You Like Our Sound … Mapping the Informal Economy of Street Musicians in the French Quarter
3. Tabitha Hockett (Missouri State University), Protest Music: Creating Cohesion
4. Cameron LeViere (Beloit College), Punk Authenticity and the Autonomy of DIY Spaces Paper

3-13  Secret Societies, Witch-finding, and “Traditional” Political Institutions in the Shaping of Mijikenda Identity: Selections from Contesting Identities: The Mijikenda and Their Neighbors in Kenyan Coastal Society (Redbird F) (NOTE: this session runs until 3:30)
Organizer: Linda Giles (Illinois Wesleyan University)
Chair: Linda Giles (Illinois Wesleyan University)
1. Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan University), Introducing Contesting Identities: The Mijikenda and their Neighbors in Kenya Coastal Society
2. Monica Udvardy (University of Kentucky), Secret Societies and the Culture of Fertility along the Kenyan Coast
3. Diane Ciekawy (Ohio University), Kajiwe’e Witchfinding Movement: A Critical Discourse on Swahili Uses of Savigism
4. Linda Giles (Illinois Wesleyan University) and John Baya Mitsanze (Malindi District Cultural Association), The Kaya Legacy: The Role of Mijikenda Makaya and Kaya Elders in Postcolonial Kenya
5. Discussant: Thomas Hakansson (Swedish University of Agricultural Sciences)

3-14  The Anthropology of Libraries, Schools, and Museums (Fell C) (NOTE: this session runs until 3:30)
Chair: TBA
1. Lindsay Barone (University of Wisconsin-Milwaukee) and Benjamin Campbell (University of Wisconsin-Milwaukee), Factors Influencing Evolution Acceptance among Museum Visitors
2. Zach Henderson (Southern Illinois University), Libraries of Vital: Discovering the Importance of Libraries in Communities
3. David Perusek (Kent State University at Ashtabula), Taking Stock: Frustrations and Learning Moments in the Work Life of a Teaching Anthropologist--Or, What I've Learned About Anthropology From People Who Know Nothing About Anthropology
4. Jay Williams (Minneapolis Community & Technical College) and Sean Bruna-Lewis (University of New Mexico), Reconsidering the Ethical Constraints of Community Imposed Limits on Research
5. Vang Xiong (St. Cloud State University), Hmong Students in American Classroom: Rethinking Classroom Participation among Hmong Students

3-15  Research and Investigations in Biological Anthropology, Part 3 (Fell A) (NOTE: this session runs until 3:30)
Organizer: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
Chair: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
1. Florence Lee (Wichita State University), Sexual Dimorphism in the Human Cranial Vault: A Study of the Size and Shape Variation in Two North American Samples
2. Danielle Schifferdecker and Peer Moore-Jansen (Wichita State University), Further Explorations into the Study of Sexual Dimorphism in the Mastoid Process
3. James Scott (Wichita State University), Morphological Variation of the Temporal Bone: Size and Shape Variation Defined by 3D Imaging
4. Whitney Cotton (Wichita State University), Variation in the Basilar Region of the Cranium
5. Abigail Rich (Wichita State University), Mandible Measurements as an Aid in Identifying Human Remains

3:35 – 5:35    Sessions

3-16  Complimentary Medicine in Bloomington-Normal: Findings from Ethnographic Research Conducted in a Medical Anthropology Course (Redbird F)
Organizer: Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan State University)
Chair: Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan State University)
1. Rebecca Gearhart (Illinois Wesleyan University), Connecting Students to Non-Western Healers: Exploring "Medicine" in Global and Local Contexts
2. Elizabeth Sanders (Illinois Wesleyan University), The Body’s Best Healer: Finding Personal Balance and Health with Energy Medicine
3. Peterson, Nora (Illinois Wesleyan), The Sacred Journey: Integrating Native American Cosmology in Expressive Art Therapy in the Treatment of Young Women with Eating Disorders
4. KiriLi Stauch (Illinois Wesleyan University) Building Rapport: Strengthening the Client and Healing Touch Practitioner Relationship Through Preparation, Boundaries, and Limitation
5 . Karen Thul (Illinois Wesleyan University), Massage Therapy: How the Client and Healer Relationship Promotes Physical, Emotional, and Psychological Healing

3-17  Canoes and Navigation (Fell C)
Chair: TBA
1. Rick Feinberg (Kent State University), Auto-Experimentation in Taumako Navigation
2. Josh Bickford (Wichita State University), "I Shall Make Thee Fly, O Canoe": An Examination of Relationality, Inter-agentivity, and the Aesthetics of the Trobriand Canoe
3. Cathy Pyrek (Kent State University), When a Canoe is More Than Just a Canoe

3-18  Trends in Ethnomusicology: Globlization, Commodificaton, and Contact, Part 2 (Redbird G)
Organizer: Margaret Buckner (Missouri State University)
Chair: Margaret Buckner (Missouri State University)
1. James Stanlaw (Illinois State University), Japanese-Bluegrass: Creativity and Nostalgia in a Borrowed Imaginary Musical Genre
2. Audrey Ricke (Indiana University), Crafting Identity in Liminal Spaces: Oktoberfest Parade "Routes" to German-Brazilian Identity
3. Lidia Letkiewicz (DePaul University), The Traditional Social Significance of the Polka in 19th Century Poland
4. Monica Fides Amada Santos (University of Illinois,Urbana-Champaign), Obscuring Social Difference: Class and Ballet Dancing in the Philippines
5. Discussant: Tom Faux (Illinois State University)

3-19  Research and Investigations in Biological Anthropology, Part 4 (Fell A)
Organizer: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
Chair: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)
1. Allyson Lohaus (Wichita State University), Morphological Variation in the Long Bones of the Lower Appendage
2. Emma Kirby (Wichita State University), Sexual Dimorphism in the Proximal Humerus and Femur
3. Ryan Dunk (University of Wisconsin, Milwaukee), Gregory C. Mayer (University of Wisconsin, Parkside), and Andrew J. Petto (University of Wisconsin, Milwaukee), Heritability of a Fitness-related Trait in a Captive Population of Rhesus Macaques (Macaca mulatta)
4. Jeanne Marie Stumpf-Carome (Kent State University, Geauga Campus), Extinction, Or?
5. Discussant: Peer Moore-Jansen (Wichita State University)

7:00 – 8:00 pm     possible planetarium show, ISU Planetarium, one block from the Marriott

7:00 – 8:30 pm     possible ethnographic film festival, maybe continuing Sunday, Normal Theater, next to the Marriott

 

SUNDAY, APRIL 13, 2014          

Possible activities and excursions: